KSID Radio
Click to choose your station
Shop Here - Shop Now - SAVE BIG
Click to play Sky FM Click to play The Fort
SKY FM Stream The Fort AM Stream

Nebraska prep basketball scores - 2/16/17

GIRLS BASKETBALL
AREA SCORES
C1-11 Subdistrict Final
Chase County 44, Ogallala 40
C1-12 Subdistrict Final
Mitchell 59, Gordon/Rushville 29
C2-12 Subdistrict Final
Hemingford 63, Kimball 32
D1-12 Subdistrict Final
Morrill 45, Maxwell 27
D2-11 Subdistrict Final
Potter-Dix 61, Leyton 23
D2-12 Subdistrict Final
Sioux County 39, Crawford 14

STATE SCORES
Millard North 58, Lincoln North Star 30
Omaha Duchesne Academy 43, Ralston 31
Plattsmouth 62, Omaha Mercy 56, OT
Waverly 39, Beatrice 31
C1-1 Subdistrict Final
Louisville 57, Auburn 34
C1-2 Subdistrict Final
Omaha Concordia 61, Ashland-Greenwood 35
C1-3 Subdistrict Final
Lincoln Christian 62, Bishop Neumann 43
C1-4 Subdistrict Final
Malcolm 53, Milford 19
C1-5 Subdistrict Final
Columbus Scotus 39, North Bend Central 32
C1-6 Subdistrict Final
Fort Calhoun 56, Arlington 45
C1-7 Subdistrict Final
Pierce 52, Wayne 34
C1-8 Subdistrict Final
Ord 40, O'Neill 37
C1-9 Subdistrict Final
St. Paul 49, Boone Central/Newman Grove 39
C1-10 Subdistrict Final
Kearney Catholic 50, Minden 43
C1-11 Subdistrict Final
Chase County 44, Ogallala 40
C1-12 Subdistrict Final
Mitchell 59, Gordon/Rushville 29
C2-1 Subdistrict Final
Diller-Odell 47, Southern 37
C2-2 Subdistrict Final
Elmwood-Murdock 50, Johnson County Central 24
C2-3 Subdistrict Final
Oakland-Craig 60, Archbishop Bergan 55
C2-4 Subdistrict Final
Ponca 59, Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 58
C2-5 Subdistrict Final
Crofton 58, Hartington-Newcastle 25
C2-6 Subdistrict Final
West Holt 53, Creighton 26
C2-7 Subdistrict Final
Howells/Dodge 54, Battle Creek 30
C2-8 Subdistrict Final
Twin River 51, Nebraska Christian 36
C2-9 Subdistrict Final
Hastings St. Cecilia 48, Superior 44
C2-10 Subdistrict Final
Ravenna 52, Wood River 37
C2-11 Subdistrict Final
Cambridge 35, North Platte St. Patrick's 34
C2-12 Subdistrict Final
Hemingford 63, Kimball 32
D1-1 Subdistrict Final
Nebraska City Lourdes 33, Johnson-Brock 28
D1-2 Subdistrict Final
Meridian 49, Friend 46
D1-3 Subdistrict Final
Weeping Water 63, Cedar Bluffs 38
D1-4 Subdistrict Final
Guardian Angels 59, Pender 56
D1-5 Subdistrict Final
Randolph 48, Bloomfield 35
D1-6 Subdistrict Final
North Central 47, Elgin Public/Pope John 32
D1-7 Subdistrict Final
Fullerton 50, Osceola 40
D1-8 Subdistrict Final
Heartland 32, Blue Hill 28
D1-9 Subdistrict Final
Burwell 51, Ansley-Litchfield 31
D1-10 Subdistrict Final
Elm Creek 60, Alma 52
D1-11 Subdistrict Final
Dundy County-Stratton 55, Hitchcock County 36
D1-12 Subdistrict Final
Morrill 45, Maxwell 27
D2-1 Subdistrict Final
Falls City Sacred Heart 57, Dorchester 24
D2-2 Subdistrict Final
Humphrey St. Francis 66, Winside 35
D2-3 Subdistrict Final
Wynot 39, Wausa 27
D2-4 Subdistrict Final
St. Mary's 51, Stuart 32
D2-5 Subdistrict Final
Spalding Academy 35, Riverside 33
D2-6 Subdistrict Final
Hampton 50, Lawrence-Nelson 35
D2-7 Subdistrict Final
Red Cloud 38, Axtell 32
D2-8 Subdistrict Final
Wallace 75, Wauneta-Palisade 29
D2-9 Subdistrict Final
Sandhills/Thedford 45, Anselmo-Merna 16
D2-10 Subdistrict Final
Hyannis 43, Mullen 27
D2-11 Subdistrict Final
Potter-Dix 61, Leyton 23
D2-12 Subdistrict Final
Sioux County 39, Crawford 14

BOYS BASKETBALL
Beatrice 66, Waverly 49
Bennington 60, Ralston 58
Boys Town 51, Elkhorn Mount Michael 45
Columbus Scotus 55, Aquinas 41
Doniphan-Trumbull 62, Arcadia-Loup City 35
McCook 54, Cozad 45
Millard North 63, Lincoln North Star 40
Sergeant Bluff-Luton, Iowa 80, South Sioux City 42
Winside 53, Cedar Bluffs 20

GIRLS BASKETBALLAREA SCORESC1-11 Subdistrict FinalChase County 44, Ogallala 40C1-12 Subdistrict FinalMitchell 59, Gordon/Rushville 29C2-12 Subdistrict FinalHemingford 63, Kimball 32D1-12 Subdistrict FinalMorrill 45, Maxwell 27D2-11 Subdistrict FinalPotter-Dix 61, Leyton 23D2-12 Subdistrict FinalSioux County 39, Crawford 14
STATE SCORESMillard North 58, Lincoln North Star 30Omaha Duchesne Academy 43, Ralston 31Plattsmouth 62, Omaha Mercy 56, OTWaverly 39, Beatrice 31C1-1 Subdistrict FinalLouisville 57, Auburn 34C1-2 Subdistrict FinalOmaha Concordia 61, Ashland-Greenwood 35C1-3 Subdistrict FinalLincoln Christian 62, Bishop Neumann 43C1-4 Subdistrict FinalMalcolm 53, Milford 19C1-5 Subdistrict FinalColumbus Scotus 39, North Bend Central 32C1-6 Subdistrict FinalFort Calhoun 56, Arlington 45C1-7 Subdistrict FinalPierce 52, Wayne 34C1-8 Subdistrict FinalOrd 40, O'Neill 37C1-9 Subdistrict FinalSt. Paul 49, Boone Central/Newman Grove 39C1-10 Subdistrict FinalKearney Catholic 50, Minden 43C1-11 Subdistrict FinalChase County 44, Ogallala 40C1-12 Subdistrict FinalMitchell 59, Gordon/Rushville 29C2-1 Subdistrict FinalDiller-Odell 47, Southern 37C2-2 Subdistrict FinalElmwood-Murdock 50, Johnson County Central 24C2-3 Subdistrict FinalOakland-Craig 60, Archbishop Bergan 55C2-4 Subdistrict FinalPonca 59, Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 58C2-5 Subdistrict FinalCrofton 58, Hartington-Newcastle 25C2-6 Subdistrict FinalWest Holt 53, Creighton 26C2-7 Subdistrict FinalHowells/Dodge 54, Battle Creek 30C2-8 Subdistrict FinalTwin River 51, Nebraska Christian 36C2-9 Subdistrict FinalHastings St. Cecilia 48, Superior 44C2-10 Subdistrict FinalRavenna 52, Wood River 37C2-11 Subdistrict FinalCambridge 35, North Platte St. Patrick's 34C2-12 Subdistrict FinalHemingford 63, Kimball 32D1-1 Subdistrict FinalNebraska City Lourdes 33, Johnson-Brock 28D1-2 Subdistrict FinalMeridian 49, Friend 46D1-3 Subdistrict FinalWeeping Water 63, Cedar Bluffs 38D1-4 Subdistrict FinalGuardian Angels 59, Pender 56D1-5 Subdistrict FinalRandolph 48, Bloomfield 35D1-6 Subdistrict FinalNorth Central 47, Elgin Public/Pope John 32D1-7 Subdistrict FinalFullerton 50, Osceola 40D1-8 Subdistrict FinalHeartland 32, Blue Hill 28D1-9 Subdistrict FinalBurwell 51, Ansley-Litchfield 31D1-10 Subdistrict FinalElm Creek 60, Alma 52D1-11 Subdistrict FinalDundy County-Stratton 55, Hitchcock County 36D1-12 Subdistrict FinalMorrill 45, Maxwell 27D2-1 Subdistrict FinalFalls City Sacred Heart 57, Dorchester 24D2-2 Subdistrict FinalHumphrey St. Francis 66, Winside 35D2-3 Subdistrict FinalWynot 39, Wausa 27D2-4 Subdistrict FinalSt. Mary's 51, Stuart 32D2-5 Subdistrict FinalSpalding Academy 35, Riverside 33D2-6 Subdistrict FinalHampton 50, Lawrence-Nelson 35D2-7 Subdistrict FinalRed Cloud 38, Axtell 32D2-8 Subdistrict FinalWallace 75, Wauneta-Palisade 29D2-9 Subdistrict FinalSandhills/Thedford 45, Anselmo-Merna 16D2-10 Subdistrict FinalHyannis 43, Mullen 27D2-11 Subdistrict FinalPotter-Dix 61, Leyton 23D2-12 Subdistrict FinalSioux County 39, Crawford 14
BOYS BASKETBALLBeatrice 66, Waverly 49Bennington 60, Ralston 58Boys Town 51, Elkhorn Mount Michael 45Columbus Scotus 55, Aquinas 41Doniphan-Trumbull 62, Arcadia-Loup City 35McCook 54, Cozad 45Millard North 63, Lincoln North Star 40Sergeant Bluff-Luton, Iowa 80, South Sioux City 42Winside 53, Cedar Bluffs 20













































































































Comments
88° F
Sidney, NE
Arby's

Copyright © 2017 KSID Radio
Designed and Hosted by RiverBender.com

KSID Radio
2306 Legion Park Road
P.O. Box 37
Sidney, Nebraska 69162

Phone: 308.254.5803
Toll Free: 800.322.5743
Fax: 308.254.5901